Jak dbać o róże we własnym ogrodzie?

Jak dbać o róże we własnym ogrodzie?

Róże to jednocześnie jedne z najpiękniejszych kwiatów i równocześnie dość wymagające w pielęgnacji rośliny. Choć to ile uwagi trzeba im poświęcić zależy w dużym stopniu od odmiany, na jaką postawimy. Można znaleźć róże bardzo wymagająca, a można też takie, którym nie trzeba poświęcać wyjątkowo dużo uwagi. Tak czy siak, zadbaj odpowiednio o krzewy róż w swoim ogrodzie, a bardzo długo będą cieszyć twoje oczy pięknym widokiem.

W jakim miejscu należy sadzić róże?

To jak będą rosły nasze krzewy różane, przede wszystkim zależy od miejsca ich posadzenia. Kwiaty te najlepiej będą się czuły w miejscu nasłonecznionym i stosunkowo przewiewnym. Dość silny i mroźny wiatr może je uszkodzić. Szczegółowe warunki posadowienia róży mogą być jednak uzależnione od jej gatunku. Część z nich może dobrze czuć się w półcieniu inne z kolei w pełnym słońcu. Dokładnych informacji o pielęgnacji kwiatów udzieli ci szkółka róż. Tam też będziesz mógł zakupić dobrej jakości podłoże. Dobrym wyborem będzie gleba przepuszczalna i bogata w próchnicę o wartości pH w przedziale 6,0-7,0.

Ważny jest czas i pora

Róże należy sadzić wczesną wiosną (od końca marca do końca kwietnia) lub na jesieni (koniec września do końca października). Eksperci twierdzą jednak, że sadzonki róż, które zostaną posadzone jesienią mają lepsze warunki do ukorzenienia się, tak aby na wiosnę móc już w pełni rozkwitnąć.

Pielęgnacja krzewów róż

Odpowiednie nawodnienie róż to podstawa w ich pielęgnacji. Częstotliwość i ilość podlewania należy dostosować do pory roku i warunków atmosferycznych. Kwiaty te lubią być podlewane rzadko (raz na 2 tygodnie), ale w zamian za to obficie. Krzewy róż bardzo lubią stosowanie do nawodnienia deszczówki. Takie rozwiązanie nie tylko przyczyni się do oszczędności wody, ale również sprawi, że róże będą lepiej kwitły.

Jeżeli chcesz wzmocnić swoje róże to warto pomyśleć o ich nawożeniu, które powinno rozpocząć się wczesną wiosną i w okresie wegetacji powinno być stosowane 2-3 razy. W celu eliminacji przemarznięcia roślin proces nawożenia warto zakończyć w okresie lipiec/sierpień.

Najtrudniejszym elementem pielęgnacji jest przycinanie róż. Technika przycinania jest uzależniona od konkretnego gatunku. W przypadku róż wielokwiatowych usuwa się pędy słabe, cienkie, złamane, a także krzyżujące się ze sobą. Według zaleceń na pędzie powinny być zostawione 1-3 oczka. Zupełnie innego podejścia wymagają róże pienne i parkowe. W tym wypadku należy stosować przerzedzanie i regularne coroczne cięcie.

Jeżeli chcesz, aby twoje krzewy różane przetrwały zimę powinieneś zastosować już po pierwszych przymrozkach ciepłą otulinę. Okrycia najlepiej zdjąć na przełomie marca lub kwietnia, czyli tuż po ustąpieniu przymrozków.

Jeżeli zastosowujesz się do wszystkich powyższych zasad twoje róże będą pięknie kwitły przez wiele lat.